.
.
.
.
.

niedziela, 11 marca 2012

Herbata - moja miłość, czyli... time for afternoon tea

Herbata – każdy z nas bardzo dobrze ją zna i zapewne rozpoznaje jej niezapomniany smak. Dokładnie nie wiadomo, skąd herbata tak naprawdę pochodzi, jednak za jej ojczyznę uznaje się Chiny.
* * * * * * * * * *
Jestem typową "herbaciarą"... Oczywiście, nie pogardzę dobrą kawką, ale bez herbaty nie potrafię żyć! Szczególnie uwielbiane są przeze mnie herbaty liściaste. Jeśli tylko nadarza się okazja - próbuję każdej nowej ;) I... im bardziej "wykręcona" - tym ciekawiej!!! Ostatnio miałam okazję pić herbatę o smaku POPCORNU !?!?! - nie była zła ;) ale fanką tego smaku chyba nie zostanę...
 
 
S P O S O B Y    P A R Z E N I A    H E R B A T Y:
 
Czarna herbata 
Czarną herbatę powinno się zalewać wrzącą wodą (100 °C). Najczęstszym błędem popełnianym podczas przyrządzania czarnej herbaty jest użycie wody o zbyt niskiej temperaturze. Herbatę powinno się zaparzać trzy do pięciu minut, po tym czasie zaczyna się uwalniać tanina, która neutralizuje pobudzające działanie teofiliny i kofeiny, dodatkowo herbata staje się gorzka.
Zielona herbata 
Herbatę zieloną należy zalewać wodą o temperaturze od 60 °C do 80 °C w zależności od rodzaju herbaty. Parzyć należy do trzech minut, aby herbata nie nabrała gorzkiego posmaku. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy, a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi. Pierwszy często jest wylewany.
Biała herbata 
Tę wykwintną herbatę parzyć można trzykrotnie w temperaturze 85 °C. Należy ją parzyć ok. 5-7 min., wtedy biała herbata zachowuje najlepsze wartości smakowe.
Żółta herbata 
Żółtą herbatę podobnie jak białą można zaparzać wielokrotnie, wszystko zależy od preferencji smakowych przygotowującego. Kolejne parzenia powinny trwać dłużej niż pierwsze. Pierwsze parzenie może trwać od 1 do 3 minut. Temperatura powinna wynosić ok. 80 °C.
Ulung 
Herbatę półfermentowaną typu ulung (czarny smok) parzy się w temperaturze 90 °C przez 3-4 minuty. Jako że można ją parzyć nawet do czterech razy, to trzeci i czwarty napar można zostawić nawet na około 5-6 minut aby "wycisnąć" z nich cały aromat. Uwaga, herbata typu ulung nie jest w żaden sposób rozdrabniana, są to po prostu całe ususzone i zrolowane liście. Dlatego właśnie, aby oddała cały swój aromat, powinna być parzona w dużych dzbankach, aby liście mogły się rozwinąć.
Pu-Erh 
czyli herbata czerwona. Parzenie trwa 3 minuty i odbywa się w temperaturze 90–100 °C. Parzenie Pu-Erh odbywać się może wielokrotnie, bo herbata ta w każdym kolejnym parzeniu oddaje do naparu inne dobroczynne substancje
Miłego popołudnia Wam życzę,

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam bałą herbatkę,w małej filiżance,małe chwile a cieszą,pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię Rooibos ,choć nie jest herbatą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam herbatę! świetny post i super zdjęcia! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja tez bardzo lubie herbaty mam ich juz chyba ze 30 rodzajow i ciagle dokupuje nowe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny post, dziękuję! Ja uwielbiam zieloną i muszę Ci się przyznać, że za każdym razem mam problem jak wyczuć te np. 70 stopni....? Po zagotowaniu czekam kilka minut wierząc w to, że to już to!:)
  pozdrowienia cieplutkie ślę,

  OdpowiedzUsuń
 6. Pouczajacy post dla koneserow herbaty:-))Dziekuje i pozdrawiam:-))

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny post .Dziękuję za informacje na pewno się przydadzą.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jako zdeklarowana herbaciara, ogromnie Ci dziękuję za ciekawy wykład o parzeniu tego absolutnie cudownego napoju;-)
  Pozdrawiam i życzę udanego tygodnia i wielu miłych chwil z filiżanka herbaty w ręku.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja tam za herbatą nie bardzo - w sumie mogłabym jej w ogóle nie pić... Jedyna, która skradła mi serce, to pu-erh i sama nie wiem dlaczego... Ale że znalezienie takiej herbaty w naszej pipidówce graniczy z cudem, bo jest a i owszem, tylko z cytryną lub pigwą lub czymś tam jeszcze, a ja dodatków takich nie znoszę, więc od rana do wieczora delektuję się smakiem kawy ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione przez Ciebie słowo...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...